وبلاگ

کاربرد دستگاه اتو لوله

اتو لوله چیست؟

یکی از ابزار آلات مهم در شغل لوله کشی، اتو لوله است. گاها به این دستگاه، دستگاه جوش لوله نیز گفته می شود. این دستگاه برای اتصال انواع لوله های سبز ( PE ، PP-R و PB) و پروپیلن استفاده میشود. این محصول در گروه محصولات تاسیساتی قرار میگیرد.
کار با دستگاه اتو لوله سبز بسیار ساده و آسان می باشد. گرمای تولید شده در این دستگاه به وسیله ی یک یا دو عدد المنت حرارتی تامین می شود. در این دستگاه دو عدد قالب نر و ماده، برای فرم دهی به لوله ها تعبیه شده است. و معمولا این دستگاه با وسایل جانبی مانند دستکش، متر، آلن، قیچی لوله بر، لقمه با سایز های متفاوت و پیچ گوشتی همراه هستند.

 

کاربرد اتو لوله چیست؟

متوجه شده اید که کار اتو لوله وصل کردن لوله ها به یکدیگر است. به این صورت که لوله را از قالب ماده به دستگاه وارد می کنند و از قالب نر برای حرارت دهی و متصل کردن لوله استفاده می شود. در لوله کشی به کمک این دستگاه، به هیچ عنوان از چسب برای اتصال لوله ها استفاده نمی شود و اتصال فقط از طریق گرم کردن لوله ها انجام میشود.
دقت داشته باشید که استفاده از اتو لوله سبز در لوله کشی، با توجه به نوع و جنس لوله ها متفاوت است، مثلا به کار بردن این دستگاه برای دو نوع لوله ی پروپیلن و لوله ی سبز دارای تفاوت می باشد.

اتو لوله سبز چیست ؟

دستگاه جوش اتو لوله سبز یا اتوجوش لوله سبز با نام های اتوجوش , اتو پلاستیک ,اتو سبز نیز نامیده می شود .
لوله ها بخشی مهم از ساختمان و مسکن هستند که لوله سبز یا لوله پروپیلن نسل جدیدی از لوله ها هستند که مقاوت بالای در مقابل حرارت، فشار، ضربه و شکنندگی دارند.
لوله های پلی پروپیلن (لوله سفید) در زمان های قدیم به رنگ سبز بوده است به همین خاطر اتو جوش لوله ای که این لوله و اتصالات را جوش کاری می نمود به همین عنوان اتو جوش لوله سبز معروف شد و این نام در اکثر کشور ها شناخته شده است .

انواع اتو لوله پلی اتیلن

دستگاه های جوش پلی اتیلن درسه مدل وجود دارند که براساس کاربرد لوله های پلی اتیلن وشرایط کاری مورد نظر انتخاب می شوند.

1. بات فیوژن (جوش لب به لب)
2. الکتروفیوژن
3. اکسترودر

1. بات فیوژن
همجوشی بات یا لب به لب متداول‌ترین روش همجوشی لوله‌های سبز است. بات فیوژن یک روش ساده و سر راست است و کیفیت کار را افزایش میدهد. این فرآیند شامل اعمال گرما به انتهای لوله‌هایی است که آماده اتصال به یکدیگر هستند. همچنین به لوله‌ای که در حال اتصال به لوله دیگر است، نیرو وارد می‌شود. این کار با تجهیزات دستگاه فیوژن لب به لب انجام می‌شود.

 

2. فیوز فیوژن
جوش دادن لوله ها از طریق سوکت باعث گرم شدن انتهای لوله و اتصالات میشود. این کار با یک دستگاه جوشکاری فیوژن انجام می‌شود و به طور مشابه با همجوشی لب به لب کار می‌کند. فیوز فیوژن معمولاً در لوله‌های کوچک ساخته شده از پلی اتیلن یا پلی پروپیلن استفاده می‌شود.
این کار برای لوله‌های پلی اتیلن با چگالی متوسط ​​و بالا کاربردی است. این روش اتو لوله کشی انعطاف پذیری لوله را حفظ می‌کند. کیفیت کار به این روش مانند همجوشی بات است.

3. الکتروفیوژن
راه دیگر برای اتصال دو قطعه لوله پلاستیکی، استفاده از جریان برق یا همجوشی الکتریکی است. از این دستگاه در مناطقی که نمی‌توان همجوشی لب به لب را انجام داد مانند زانویی و سه راهی استفاده می‌شود. در این فرآیند از اتصالات پیش ساخته استفاده می‌شود. یک سیم پیچ الکتریکی به اتصالات و لوله وارد می‌شود و گرمای منتقل شده توسط سیم پیچ دو قطعه را گرم کرده و به یکدیگر وصل می‌کند.

 

 

مشخصات اتو لوله سبز

1. انتخاب دستگاهی که توانایی استفاده برای انواع لوله ( PP , PP-R , PB ) را داشته باشد.

2. دستگاه دارای سیستم حرارتی جدید باشد بطوری که گرمی المنت ها را به شکل یکنواخت صفحه های اتو را گرم کند و یک اتصال بی نقص را ایجاد کند.

3. سرعت گرمایش بالایی داشته باشد زیرا در سرعت اتصال و وقت صرفه جویی می شود.

4. ابزارهای کار را داشته باشد (متر ، آچار آلن ، قیچی لوله سبز ، تراز ، لقمه اتو لوله , دستکش)

 

دیگر ویژگی های اتو لوله:

1. کابل برق بلند
یکی از موارد مهم در کار با ابزار برقی، در دسترس بودن پریز برق است. گاها در مکان هایی با نبود پریز برق و یا دور بودن از آن رو به رو می شویم که باعث مختل شدن انجام کار می شود. در نتیجه کابل بلند دستگاه اتو لوله می تواند این مشکل را رفع کند و یا دارای یک کابل سیار بلند در بسته بندی خود باشد تا در مواقع مورد نیاز از آن استفاده شود.

 

2. پیشگیری اتلاف انرژی
برای جلوگیری از تلف شدن انرژی لازم است که محل اتصال راکت حرارتی به بدنه دستگاه اتو لوله مجهز به عایق حرارتی باشد. این تجهیز شدن اثری ویژه در روند کار دارد به این صورت که میزان حرارتی که به بدنه وارد می شود تا حدود زیادی کاهش پیدا می کند و نتیجه ی چنین امری باعث صرفه جویی در انرژی و مانع هدر رفتن آن خواهد شدو باعث عدم داغ شدن بدنه دستگاه و اجزای آن می شود. در نتیجه اساسی ترین روش برای جلوگیری از اتلاف انرژی عایق کردن بدنه اتو لوله خواهد بود که باید بسیار به آن توجه داشته باشید.

3. توان کاری مناسب دستگاه
در رابطه با قدرت و توان کاری مناسب دستگاه لازم است بدانید که اگر دستگاه شما دارای توان مناسب نباشد هنگامی که با آن مشغول می شوید دچار مشکل خواهید شد. عدم توان کاری مناسب برای دستگاه، کار کردن با آن را مشکل و طاقت فرسا می کند. به این ترتیب می توان گفت که یک اتو لوله درجه یک دارای قدرت و توان کافی خواهد بود و این ویژگی می تواند این دستگاه را در زمره ی دستگاه های اعلا رده بندی کند.

 

4. توانایی کنترل دما
این قابلیت به شما این امکان را می دهد که دمای کار را با توجه به خصوصیاتی چون‌‌ نوع، ضخامت و قطر لوله های مختلف تنظیم کنید. با در نظر گرفتن این نکته شما می توانید علاوه بر بالا بردن کیفیت کار، میزان انرژی مصرفی را نیز تحت کنترل خود درآورید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *