وبلاگ

کاربرد چکش تخریب و بتن کن

کاربرد چکش تخریب و بتن کن

چکش تخریب چیست؟

چکش تخریب کن یا پیکور یکی از ابزار هایی است که ارتباط بسیار زیادی با مشاغل عمرانی و ساخت وساز دارد. در پروژه های عمرانی و ساختمانی برای تخریب انواع دیوار ، بتن ، سازه و حتی سطوح سختی مانند سنگ و آسفالت مورد استفاده قرار می گیرد.

این ابزار دارای قدرت بسیار زیاد و وزن سنگینی است که با توجه به وزن و قیمت آن در دسته های متفاوت قرار میگیرند. همچنین این ابزار برقی به واسطه قدرت تخریب بالای که دارند عملیات حفاری را به بهتر شکل ممکن انجام میدهند.

چکش تخریب کن دارای بدنه فلزی بسیار سنگینی است که برای کار با آن فرد باید از توانایی بسیار زیادی برخوردار باشد، همچنین این وسیله نیز یک دسته فلزی برای راحتی کار دارد. برای استفاده از این دستگاه می بایست آن را به صورت عمودی در دست گرفت تا در نقطه مشخص شده نیرو بیشتری وارد شود.

واحد سنجش قدرت این چکش بر مبنای تعداد ضربات وارده به محل مورد نظر در دقیقه می باشد و دسته بندی آن ها بر مبنای وزن انجام می پذیرد. به منظور انجام عملیات تخریب سنگین از چکش تخریب های صنعتی استفاده می شود ، که به آن ها چکش تخریب های صنعتی می گویند ، سرعت ضربات ایجاد شده توسط چکش تخریب در برخی مدل ها قابل تنظیم بوده و از این طریق می توان متناسب با محل کار قدرت آن را تنظیم نمود.

همچنین این دستگاه برای نصب پنجره روی دیوار بتنی، تغییرات دکوراسیون و لوله کشی میتواند بهترین گرینه باشد.

کاربرد چکش تخریب و بتن کن

انواع چکش تخریب

1. پیکور برقی
چکش های تخریب برقی دارای یک موتور الکتریکی هستند و در سایزهای متنوع از 5.9 تا 29.5 کیلوگرم در بازا موجود هستند. در گذشته چکش تخریب های برقی نسبت به چکش های پنوماتیک قدرت کمتری داشتند اما امروزه با جایگزین شدن موتورهای پیشرفته قدرت چکش های تخریب نزدیک و یا حتی برابر با چکش تخریب های بادی موجود در بازار می باشد.

همچنین شما میتوانید از این دستگاه به جای تخریب کن پنوماتیک در مکانهایی که سر پوشیده است استفاده کنید.

 

2. پیکور هیدرولیک
این مدل پیکور نسبت به مدل های برقی و پنوماتیک قابل حمل، دارای سایز بزرگتری بوده و برای حفاری، جاده سازی، تخریب، ساخت و ساز و پروژه های وسیع کاربرد دارد. همچنین از این نوع چکش می توان برای تخریب دیوارهای عمودی استفاده نمود. همچنین به دلیل عدم دارا بودن مدار الکتریکی در مکان هایی همچون معادن که خطر انفجار وجود دارد، می توان از چکش هیدرولیک استفاده نمود.

کاربرد چکش تخریب و بتن کن

3. پنوماتیک بنزینی
یکی دیگر از انواع دستگاه های تخریب کن نوع بنزینی آن است، که برای به حرکت درآمدن آن از بنزین استفاده میکنند.

 

4. پنوماتیک
این مدل از پیکور از یک کمپرسور هوا به عنوان منبع انرژی استفاده می کند که این کمپرسور توسط یک موتور دیزل کار می کند. کمپرسور چکش تخریب از نوع پیستونی بوده و موتور آن بر روی دو سرعت تنظیم می گردد.

 

ویژگی‌های تخریب کن

1. اجزای اصلی این دستگاه شامل دسته‌، بدنه‌ سنگین، آرمیچر، بالشتک و دنده است.
2. این دستگاه با ضربه زدن به صورت چکشی کاربرد دارد.
3. پیکور دارای دو نوع روغنی و گریسی وجود دارد.
4. وزن این دستگاه تقریبا 15 تا 20 کیلو است.
5. بر حسب قدرت دارای دو نوع صنعتی و غیر صنعتی است.
6. چکش تخریب گریسی قدرت تخریب بالاتری دارد، ولی چکش روغنی دارای استهلاک پایین‌تری است.

کاربرد چکش تخریب و بتن کن

بتن کن چیست؟

بتن کن ها در ظرفیت های گوناگون و برای سوراخکاری یا کنده کاری بتن و دیوار کاربرد دارند و برای تخریب ابزار مناسبی به حساب نمی‌آیند؛ هر چند که تا حدودی قدرت تخریب را هم دارند. بتن کن‌ها قدرت بیشتری نسبت به دریل‌های چکشی دارند. آن‌ها بسیار بادوام و ابزاری مناسب برای برای کارهای سنگین هستند.

معمولا بیشتر بتن کن‌ها دارای سه تنظیم مختلف اعم از حالت مته، مته چکشی یا فقط چکش هستند، بنابراین می‌توانند حتی برای کاربردهای سبک نیز مورد استفاده قرار گیرند. همچنین دارای یک سوئیچ  انتخاب حالت چرخشی یا ضربه ایی روی این دستگاه قرار دارد.

 

ویژگی‌های بتن کن

1.  برحسب وزن و سیستم قلم گیر به انواع بتن کن چهار شیار، پنج شیار و ستاره ای تقسیم می‌شود.
2. بیشتر بودن شیار نشان دهنده بیشتر بودن قطر قلم و قدرت بیشتر است.
3. بیشتر در کارهای نصب و تأسیسات که نیازکندن سطح و سوراخ کردن است کاربرد دارد.

کاربرد چکش تخریب و بتن کن

اصلی ترین تفاوت بتن کن با چکش ‌تخریب در این است که بتن کن ها بیشتر جهت انجام امور نصب و تاسیسات مورد استفاده قرار می گیرند؛ در حالی که دستگاه های پیکور صرفاً برای تخریب اجسام سخت از قبیل سنگ‌های سخت و آسفالت استفاده می‌شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *